Genel Kültür

Adalet Yasalarla Yerine Getirilir Sözünün Açıklaması Anlamı

Yasalar toplumu düzenleyen yazılı ve yazısız kanunlardır. İçinde yaşanılan toplumun gelişme gösterdikçe ihtiyaçlar doğrultusunda giderlerin karşılar. Herkes için eşitlik ve adilliği getirmesi için gerekli olmaktadır. Herkesin eşit olduğu bir toplumda düzenin sağlanması yasalarla olur. Zengin ve fakir insan için eşitlik yasaların herkes için uygulandığı yerdedir. Adalet eşitlik haklı ve haksızı birbirinden ayıran durumlardır.

Eskiden insanların toplu yaşam sürdürdüğü zamanlar güçlü olan kendi adaletini sağlardı. Fakir olanlar daima güçlü olanın sözlerine itimat etmek zorunda kalırdı. Zaman içerisinde toplum içinde eşitlik sağlanmasıyla yasalar koyulmuş adalet getirilmiştir.

İnsanlar arasındaki adalet, eşitlik ancak yasalarla olur. Toplumun her kesimini ilgilendiren bu yasalar herkes için geçerlidir. Toplumun tamamının güvenliğini ve eşitliğini sağlar. Adaletin olması için yasaların doğru şekilde işenmesi gerekir. Adalet beraberinde yasaları getiririn tanımı ancak bu şekilde olabilir. Adalet isteyenler yasalara güvenmeli ve yasaları uygulayan kişilere onun dışında adalet asla sağlanamaz. Zorbalıkla sağlanan adalette adalet değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu