Genel Kültür

Ağaçların Kuzeye Bakan Kısımları Neden Yosun Tutar

Yön bulmak için dünyamız belirli yönlere bölünmüştür. Doğumuz doğuyu, batımız batıyı, kuzeyimiz kuzeyi, güneyimiz güneyi göstermektedir. Günümüzde yön bulmak için çeşitli yön bulma yöntemlerinden yararlanabiliriz. Bu yöntemlerden biri ağaçlarda yosun tutan taraflarının kuzeyi göstermesidir. Kaybolduğumuzda ağaçlar üzerinde yaptığımız gözlemlemeler sonucunda kuzey yönünü bulabiliriz. Bu yazımızda sizlere ağaçların kuzeye bakın yönü neden yosun tutar bilgi vereceğiz.

Kuzey yarım kürede yaşadığımızdan dolayı, güneşten gelen ışınlar ağaçların güneye bakan kısımlarına ulaşır. Ağaçların güneye bakan kısmı kuru olurken kuzeye bakan kısmı ise nemli kalır. Nemden dolayı kuzeye bakan kısımlar daha çabuk büyür ve gelişme gösterir. Bu nedenle ağaçların kuzey kısmında yosunun olması bol nemli olmasından kaynaklanır. Ormanlık alanlarda kaybolduğumuz zaman kolay yön bulma yöntemlerinden biri olur.

Güney yarım kürede yaşıyor olsaydık aynısını diyemezdik. Çünkü o zaman güneş ışınları ağaçların kuzey yönüne geleceğinden kuru olacaktır. Güney kısmı yosun tutacağından güney yarım kürede yosunlar güneyi gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu