Genel Kültür

Ağaçların ve Taşların Yosun Tutan Tarafı Hangi Yönü Gösterir

Teknolojiden uzak doğada kaldığımızda yönlerimizi bulmak için doğadan faydalanırız. Bazı bilgilere sahip olmak doğada yönümüzü bulmamızı sağlar. Örneğin ağaçlar veya kayaların bir tarafında yosun tuttuğunu görürüz. Yosun tutan tarafları kuzeyi gösterir. Güneş güneyden geldiği için kuzey tarafı fazla ısınamadığından dolayı nemli kalarak soğukluğu hissettirmektedir.

Güneşten gelen ışınlar güney kısımlarını daha çok ısıtır. Kuzey tarafı daha fazla nemli kalarak yosunların oluşmasına neden olur. Ağaçların yosun tutan taraflarına baktığımızda kuzey yönünün o kısımda olduğunu görebiliriz. Tam tersi de bilindiği üzere güneyi bulmamızı sağlar.

Dağcılık, doğa gezileri, kamp gibi çeşitli etkinliklerde de ihtiyacımız olur. Gittiğimiz tarafın yönünü belirlememiz, yolumuzu kaybettiğimizde ters istikamete doğru gitmemizi engeller. Ağaçların ve kayaların kıyılarını inceleyerek bulacağımız yosunlar bizim yön bulmamızı sağlar. Yosun yeşilimsi kaygan türden bir çeşit bitkidir. Küçük bitkiler halinde kaya veya ağacın üstünü kaplar. Yapışarak büyüme göstererek nemli bir yapıya sahiptir.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu