Genel Kültür

Ahirete İnanan İnsan Nasıl Davranmalı Neler Yapmalıdır

Ahiret inancı insanların ölümden sonra tekrar dirilerek sahip olacağı yaşamdır. İnancımıza göre dünya hayatımızda yaptığımız iyilikler sevap, kötülükler ise günah sayılacaktır. İnançları gereğince insanlar kendi davranışlarına dikkat ederler. Tam inanan kişiler yaptıklarının karşılığını olduğunu bilerek günah işlemekten korkarlar. İnançları az olanlar günah işlemekten geri durmayarak suç işlemekten kaçınmazlar.

Allah cenneti sevap işleyen, ibadet eden ve hayır yapanlar için yaratmıştır. Birde cehennem vardır oraya da kötü olan herkes gidecektir. Nimetlere karşı şükretmeli ve ibadet etmekten geri durmamalıyız. Biz ibadet ettiğimiz sürece daha çok hayır işleriz, günahlardan arınarak huzura kavuşuruz. Sevap işlemek insanlara hayır ve güzellik getirir. Kötülüklerden sakındığımız sürece iyilik yapmayı öğreniriz. İnancımız bize iyi davranmamızı emretmektedir. Güzellikler yaparak başkasının hakkını yememeli, hayır işlemeli ve kötülüklerden arınmamız gerekir. Her güzellik bizi de önemli yere taşıyarak rahatlığa ulaşmamızda etkilidir. Huzura kavuştuğumuzda rahatlık bize refahlık sağlar.

Ahiret yaptıklarımızın ve yapacaklarımızın hesabının görüleceği yerdir. Dünya hayatının bir tiyatro sahnesi olarak görüldüğünü bilmeli, davranışlarımızı sınırlandırmalıyız. Kötülükten kaçınmalı, iyilik yapmalı ve güzel sözler söyleyerek kalpleri de kırmamalıyız.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu