Sağlık

Aile Hayatını Etkileyen Etmenler Nelerdir

Aile Hayatımızı Etkileyen Sebepler, Aile Hayatında Dikkat Edileceler bayanlar için ailenin varlığı büyük önem taşır. Sağlıklı bir ilişki ile birlikte mutluluk ortaya çıkarak yapılan evlilik doğru olarak ilerleyecektir. Aile hayatında başta gelen sosyal, ekonomik ve kültürel etmenler olmaktadır.

Sosyal Etmenler: Ailenin çevresindekiler ile etkileşimi olmaktadır. Mutlu bir ailenin çevresi ile ilişkisi sağlıklı olması lazım. Komşularımız, akrabalarımız, tanımadıklarımız dahi bu listeye dahil olmaktadır. Etkileri ailemizi şekillendirir özel günlerde kendilerini devamlı görerek zor durumda yardımlaşma ve dayanışma kendisini gösterir.

Ekonomik Etmenler: Maddi olarak ailenin belli bir bütçesi olacaktır. Bu bütçe çerçevesinde bir yaşam sağlanabilir. Temel ihtiyaçlardan sonra diğer eğlence ihtiyaçlarına para ayrılabilir veya gelecek kötü günlere hazırlık için yatırımda sağlanabilir.

Kültürel Etmenler: Ailenin din, inanış, örf ve adetler ile birlikte gelen kültürel özellikleri olmaktadır. Belirli bir yaştan sonra kişilerin özgürlük hakları olmaktadır. Bunlarla birlikte yaşamımızda çeşitli farklılıklar görülebilir. Yaşadığımız toplumda farklı bir kültür hakimse kendimizinkini daha baskın uygulama yapabiliriz.

 

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu