Genel Kültür

Ailenin Önemi Kısaca

Aile toplumun en küçük parçası olsa dahi anne, baba ve çocuklardan oluşur. Çekirdek ailede olan her birey toplumda aktif rol üstlenir. Anneler ve babalar evin geçiminde katkıları bulunmaktadır. Aile fertleri yeni gelen bireyler örnek olarak onlara yol gösterir. Gelişimimizde etki eden ailedir. Destek aldığımız, paylaştığımız ve yeri geldi mi sığındığımız bir liman misali olurlar.

Aile kavramında etkilenen en çok çocuklar olur. Anne ve baba sevgisini görürler buna göre gelişim gösterirler. Büyüklerinden öğrendiklerine göre kendi kişiliklerini şekillendirmeye başlarlar. Kendi içinde güçlü bir ailenin çocuklar içinde özgüven kazanmanın en güzel yoludur. Dağılan ve sorun olan ailelerde huzur olmayarak çocukların yetişmesini olumsuz etkilemektedir. Sorun yaşayan bir ailede büyüyen çocuk devamlı bunun baskısı altında olacaktır.

Anne ve babanın ayrılık kararı alması çocuk üzerinde inanılmaz psikolojik baskı yaratmaktadır. Çocukların nazaran yetişkin çocuklara göre etkisini daha çok görürler. Ayrı yaşama duygusu kendisinde mutsuzluk hissettirerek yaşamını zorlaştırmaktadır. Ruh sağlığını olumsuz etkilemesi eğitim hayatında başarısızı getirmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Ülkemizde çocuklar için aile kavramı önemli olup bireylerin birbirlerinden ayrılması sonucunda hüzün ve mutsuzluk ortaya çıkar. Sorunlar çok daha fazla etkili olacağından yaşamlarını etkiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu