Genel Kültür

Akdeniz Bölgesinde Orman Yangınının Karadeniz Bölgesine Oranla Daha Fazla Olmasının Sebebi

Akdeniz Bölgesinde Orman Yangınlarının Görülmesinin Sebepleri, Akdeniz Ve Karadeniz Bölgesindeki Orman Yangınları

Bölgelere göre yağmur oranları değişiklik gösterebiliyor. Orman yangınları kontrolsüz şekilde yayılabilir canlı ve cansız her şeyi yakarlar. Hızlı yayılan durumlardan olup hava sıcaklığı artması durumunda daha hızlı gelişir. Yayılma hızı rüzgarın ve hava sıcaklığının durumuna göre değişiklik gösterir.

Yangınların oluşması için küçük can parçaları yeterli olabiliyor. Yetecek miktarda ısının yayılması durumunda devasal ormanlarda küçük ateşler yangınlara neden olur. Yangınların başlaması sonucunda ortaya çıkan 260-400 derece ısı olur. Yangının yayılmasına sebeptir. Orman yangınları çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Piknik yapmaya giden kişilerin çevrede mangal küllerini bırakmaları. Çevreye atılacak olan cam atıklarının güneş ışınlarından etkilenerek zarar vermesi. Hepsi bir araya gelerek yangınların oluşmasını tetikler.

Akdeniz bölgesinde yangınların daha çok olmasının sebebi en başta sıcaklıkların çok daha fazla olmasıdır. Ek olarak Karadeniz bölgesinde yağış miktarı çok daha fazla olmasından dolayı etkilenir. Ormanlar yerleşim yerlerine yakın olduklarından dolayı daha riskli bölgelerdir. Yağış düşmeyen kurak kesimlerde yangınların çıkması daha fazla orandadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu