Genel Kültür

Allah’a Neden Şükretmeliyiz

Allah, beş duyu organımız ile hissettiğimiz her şeyin yaratıcısıdır. Kainatın efendisi olan rabbim bize hayat vermiştir. Akıl ve özgür irade ile kendi geleceğimizi kendimiz çizeriz. Verdiği sonsuz nimetler ile yaşamımızı sürdürürüz.

Şükür nedir?
Verilen nimete saygı ve minnet duygusu ile edilen teşekkürdür. Şükretmek sahip olduklarına karşı minnet duyma duygusudur. Dinimizde Allah’ın verdiği nimetlere, yaşama, huzura karşı teşekkürlerimizi sunmak için şükrederiz. Kanaat getirmek aynı zamanda verilenlere karşı sevgi saygı duymaktır.

İlk önce nefes aldığımız için şükretmeliyiz. Nefes alamasaydık eğer yaşıyor olamazdık. Uyuduğumuz ve ertesi gün uyandığımız için şükretmeliyiz. Karnımızı doyurmak için verdiği sonsuz nimetlere şükretmeliyiz. Yarattığı canlı alemine şükretmeliyiz. Hastalıklarımızın iyileşmesine şükretmeliyiz. Adaletli olmasına değer vermeli şükretmeliyiz. Yaşıyor olmamıza minnet gösterip şükretmeliyiz. Görme, duyma, işitme, tat alma, hissetme duyularımız için şükretmeliyiz.

Allah bize sonsuz ihsan eylemiştir. Sonsuz kere şükürlerimizi sunsak dahi verilenlerin karşılığı olmaz. Allah’ın bize Peygamberler aracılığıyla gönderdiği yasaklara uymalı ve emirlerini yerine getirmeliyiz. İbadetimizi etmeliyiz, hayırlı Müslümanlardan olmalıyız.

sukretmek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu