Genel Kültür

Alo Kelimesinin Anlamı

Hayatımızda olan ama varlığını hiç sorgulamadığımız durumlardan biri alo kelimesidir. Teknoloji ilerlemesiyle hayatımıza dahil edilenleri sorgulamaya başladık. Bunlardan olan Alo kelimesinin aslında ismin kısaltılmış olacağını düşünebiliyor musunuz? Telefonu icat eden Alexander Graham Bell’in sevgisinin isminin kısaltılmışı olmaktadır. Sevgilisi Allessandra Lo Oswaldo olduğundan ortay çıkmıştır.

Alexander Graham Bell çalışmalarını yaptığı dönemlerde telefonun diğer ucundaki sevgilisi olan Allessandra Lo Oswaldo’dan başkası olmadığından telefonu açarken “ALO” diyerek cevap verirdi. İsmin kısaltılmışı bugünümüzde baş harflerinden alınarak Alo kelimesini ortaya çıkarmıştır.

Graham Bell’in hiç düşünemediği telefonu icat ederken kullandığı Alo kelimesinin gün gelip tüm dünyada yayılacağıdır. Bütün hayatını telefonun icadına ayıran Graham Bell’in sevgilisi tarafından terk edilmesi sonucunda bir gün onu geri arayacağını düşünmüştür. Her zaman telefon çaldığı zaman telefonu “Alo” diyerek açmıştır. Sevgilisini bulmak için her defasında farklı numaraları arayarak “alo” demiştir. O günden bugüne gelen alo kelimesi artık Alexander Graham Bell’e saygı için kullanılmaya devam edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu