Genel Kültür

Alternatif Enerji Kaynakları Nelerdir

Enerji kaynakları denildiğinde ilk aklımıza gelenler kömür, petrol, doğalgaz gibi yenilenemeyen enerji kaynaklarıdır. Dünyada sınırlı miktarda bulunması insanların alternatif enerji kaynaklarına yönelmeleri gerektiğini gösterir. Kullanılan enerji kaynakları günümüzde ciddi sıkıntılara sebep olabilir. Petrol gibi enerji kaynağı çevreye zarar vermektedir.

Alternatif enerji kaynakları

Güneş enerjisi: Kurulum masrafı çok olan ama ileride büyük kar bırakan alternatif enerji kaynağıdır. Sınırsız ve bol olması uzun süreli ihtiyaçların karşılanmasını sağlamaktadır. Son yıllarda alternatif enerji kaynaklarına yönelik önemli çalışmalar yapılmaktadır. Çevre dostu olması doğaya da zarar vermemektedir. Güneş panelleri ve fotovoltaik pillerin kullanımı ile belirli noktalara ulaşabilmektedir.

Nükleer enerji: Atomların çekirdeğinin parçalanması sonucunda zincirleme patlamalar meydana gelerek ortaya devasal büyüklük ısı enerjisi çıkar. Bu sayede su buharından yararlanarak elektrik enerjisi üretilmektedir. Doğru şekilde yapılan nükleer santraller çevreye verdiği zararı azaltır. Bunun yanı sıra çevreye radyasyon dağıtarak insan sağlığını ciddi anlamda etkilemektedir.

Hidrojen enerjisi: Güvenli ve kolay taşınan enerji kaynağıdır. Ekonomik olarak tüketilen yakıttır. 21. yüzyılın önemli enerji kaynaklarından olacağı düşünülmektedir. Çevre sorunlarının artması ve fosil yakıtların gelecek yüzyıl içinde tükenecek olması insanları alternatif enerji kaynaklarına yönlendirecektir.

Jeotermal enerji: Yeraltında fay hatlarında ortaya çıkan sıcak su ve buharın sondajla çıkartılarak kullanılmasıdır. Çevre dostu enerji kaynağı elde edilmiş olur. Modern yapılar ve gelişmiş teknoloji ile elde edilmektedir.

Rüzgar enerjisi: Temiz ve tükenmeyen enerji kaynaklarından olmaktadır. Günümüzde türbinler sayesinde rüzgar enerjisi elde edilmektedir.

Dalga enerjisi: Denizlerde güçlü dalgalar sayesinde türbinlerin hareket ederek enerji üretimi imkanı vermesidir.

Hidroelektrik enerjisi: Suyun ve yerçekiminin uyguladığı kuvvet sayesinde türbinlerin dönerek jeneratörler sayesinde elektrik enerjisine dönüştürülmesidir.

Gel-git enerjisi: Okyanuslarda suyun yükselmesi ile ortaya çıkan enerjidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu