Bilgi

Amerikan Futbolu Nedir? Nasıl Spordur

Amerikan futbolu ABD’de futbol, diğer yerlerde korumalı futbol anlamına gelmektedir. 2 takımdan oluşur ve her takımda 11 oyuncu vardır. Bu oyunun amacı topu karşı takıma geçmeden hücumla karşı takımın sahasının sonuna yollayabilmektir. Topu karşı takımın sahasının sonuna yollayabilmek için topu koşu veya pas yardımıyla 10 yardalık mesafeden 4 hakkı içinde geçirmek gerekir. Hücum eden takım bu 10 yardayı geçerse 4 hak kazanmış olur.

Sayı kazanmanın 2 yolu daha da vardır. Birincisi, koşu veya pasla karşı takımın sahasına topu ulaştırmaktır. İkincisi ise topa vurarak sayı direklerinin arasından geçirilirse sayı elde etmiş olur.

İlk Amerikan futbol maçı 6 Kasım 1869 tarihinde oynandı. Maçta iki takımla ve her takımda 25 kişi olacak şekilde oynanmış ve topu elde tutmak yasaklanarak sadece ayakla ve kafayla müdahale edilmeye başlanmıştır. Bir süre sonra yeni kurallara göre takımı 25 kişi olmaktan 20’ye düşürülmüştür.

Bu oyunda oyuncular birbirleriyle sürekli hücum içindedir. Kafatası ve vücudunu korumak için özel bir elbise giyerler. Oyun oynarken futbolcular bile ölümle karşı karşıya gelebilirler. 1905 yılında Amerika’da 15 kişi hayatını kaybetmiştir.

Oyunun Özellikleri

  • Oyun ilk olarak para atışıyla başlar.
  • Atışı çıkan takım kick off denilen vuruşla oyuna başlar.
  • Oyunun süre 15 dakika ve 4 bölümden oluşur. Bir oyun 60 dakika sürer.
  • Amerika’nın futbol sahası 110 kilometre uzunluğu olup 49,354654 metre enidir.
  • Oyun kadrosu 45 kişiliktir fakat oyuna 11 oyuncuyla çıkılır. Diğerleri yedektir.
  • Her 2 takımın 1 yarı içinde 3 mola hakkına sahiptir.
  • 2 çeyrekten sonra 15 er dakikalık mola verilir.
Türkiye’de Amerikan futbolu TAFL denilen Türkiye Amerikan Futbolu Ligi’nin 1. liginde 8, 2. liginde ise 5 takım mücadele karşı karşıya gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu