e-Okul Ödev

Amin (Amen) Ne Demek

Amin kelimesi Kuran-ı Kerim’de geçmemektedir. Fakat Müslümanların ve hristiyanların dualarını tamamladıktan sonra amin (amen) kelimesini kullandığını görürürüz.

Hz. Ebu Hureyye ( R.A ) anlatıyor; “İnsanlar amin demeyi terk ettiler. Halbuki Resulullah ( A.S ), namazda “gayri’l mağdubi aleyhim ve la’ddallin” deyince amin derdi, bunu ön saftakiler işitirdi, sonra mescid amin sesi ile dalgalanırdı. “

Hz. Aişe ( R.A ) anlatıyor; “Yahudiler, sizi selamınız ve amin deyişiniz sebebi ile kıskandıkları kadar, bir başka şey için kıskanmamışlardır” diye buyurmuşlardır.

Amin kelimesi Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in ölümünden sonra hadis kitaplarında yer almıştır. Yahudilikte de aynı şekilde kullanılmıştır. Amin kelimesi kutsal kitabımızda geçmemesine rağmen Hz. Muhammed kullandığı için kullanırız. Bir çok dinde Amin kelimesi dualarımı kabul et anlamını taşımaktadır.

“Tanrının gerçekliliğini, güvenirliliğini kabul ediyorum. Tanrının varlığına inanıp onun yaratıcı olduğunu kabul etmek.” Anlamına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu