Genel Kültür

Anadolu Ajansının Kuruluş Amacı Nedir Özet

Anadolu Ajansı’nın kuruluş zamanı Kurtuluş Savaşı dönemine denk gelmektedir. O dönemde Atatürk ve silah arkadaşları vatana hizmet ederken doğru ve hızlı şekilde bilginin aktarılması gerekiyordu. Bunun üzerine halka ve dünya’ya bilginin duyurulması için 6 Nisan 1920 tarihinde “Anadolu Ajansı” kurulmuştur.

Kurtuluş Savaşı’nda verilen mücadelenin doğruluğu ve kararlılığını halka, dünya’ya duyurmak için haberler yapılmıştır.

Anadolu Ajansı, Türkiye Cumhuriyeti için yaptığı hizmetler dahilinde ülkemizle özdeşleşmektedir. Büyük Millet Meclisi henüz açılmasına 17 gün varken devleti kuran kurum tarafından çıkartılan ilk yasaları duyurmuştur. Milli mücadele ve Cumhuriyetin kuruluşunun her aşamasında yanında olmuştur.

Ajansın tarihinde uzun bir süreç vardır. İstanbul işgal altında olması ile bir çok aydın terk etmek zorunda kalır. 16 Mart 1920 işgale henüz 5 gün varken Yunus Nadi, Halip Edip’in bulunduğu iki kafile Geyve’de buluşurlar. İçlerinden iki aydın Ankara’ya gider gitmez haber ajansının kurulmasını ister.

Yunus Nadi ve Halide Edip ajans hakkında konuşurken Türk, Ankara ve Anadolu seçenekleri arasında kalırlar, son kararları “Anadolu Ajansı’ndan yöne olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu