Genel Kültür

Anayasa Değişikliği İçin Kaç Milletvekili Gerekir

Meydanlarda bir çok kez söylenen, seçimlerden sonra özellikle anayasa değişikliği gündeme gelmesi ile çoğunluğu alan partiler anayasa değişikliği yapacak mı? Anayasa değişikliği yasalar tarafından korunmasına rağmen siyasi partiler parlamenter sistemlere ağırlık vermektedir. Cumhurbaşkanı tarafından değişiklik için 400 vekil istenmesine rağmen gerekli olan vekil sayısı anayasa tarafından belirlenmiştir.

Anayasa değişikliği için teklif meclisin 1/3’ünün katılımı gereklidir. Önerge hazırlayarak meclis başkanına sunması gerekmektedir.

Teklif ile beraber anayasanın kabulü için çoğunluk dışında 2/3 oy ile beraber kabul edilmesi gerekmektedir. Alması gereken oy 367 oy olmasıdır.

Oylama karar verilip onaylanması durumunda dahi teklif Cumhurbaşkanına gönderilerek uygun görülmediği takdirde tekrar meclise geri gönderebilir. Anayasa değişikliği konusunda gerekli maddeler için değişme önerisi sunabilir. Tekrar gönderilirse Cumhurbaşkanı tarafından referanduma sunma yetkisini kullanabilir. Oylamaya gidilerek halkın çoğunluğu kabul ederse gerekli olan değişikler yapılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu