Genel Kültür

Anne Babanın Evlat Üzerindeki Hakları Nelerdir

Anne baba çocuğun dünyaya gelmesine sebep olan kimselerdir. Anne baba çocuğunu islamın emir ve yasaklarına göre yetiştirmekle yükümlüdürler. Anne baba çocuğunu hiçbir zahmet ve masraftan kaçınmadan yetiştirdiği gibi anne ve babanın da çocuk üzerinde bir takım hakları vardır.

Anne babanın evlat üzerinde 10 hakkı vardır

1- Anne babadan biri aç kalırsa evlat ona yemek vermelidir. Yemeğini güzelce hazırlayıp anne ve babasına hoş görü ile ikram etmelidir.
2- Anne babadan biri elbiseye muhtaç olsa, evlat elinden geliyorsa giyecek sağlamalıdır.
3- Zira efendimiz onlarla iyi geçin ayetinin mealini tefsir ederken; evladın acıkınca onlara yemek vermesi çıplak kaldıkları takdirde giydirmesidir buyurmuştur.
4- Anne babadan biri evladın hizmetine muhtaç oldukları zaman onlara hizmet etmesi gerekir. Yapabiliyorsa hizmetini kendisi yapmalı, kendisi yapamıyorsa bir yardımcı tutmalıdır.
5-  Anne veya baba çağırına evlat hemen yanlarına koşmalıdır. İslama aykırı olmayan emirlerini yapmakta bir an bile olsun gecikmemelidir.
6- Anne baba bir şey emredince evlat bu emri yerine getirmelidir. Yalnız bu emir günah veya dedikodu etmekle alakalı olmamalıdır.
7- Evlat ana baba ile konuşurken tatlı söz söylemeli ağır ve kırıcı sözler kullanmamalıdır.
8- Evlat, ana babasının arkasından yürümelidir. Yürürken acele davranıp anne ve babasının önüne geçmemelidir.
9- Evlat kendisi için ne istiyorsa ana babası içinde aynı şeyi istemelidir. Kendisi için arzu etmediği şeyi anne ve basasından da sakındırmalıdır.
10- Evlat ne zaman kendisi için af dileğinde bulunursa anne ve babası  içinde Rabbimizden af dilemelidir. Bunun için Kur’anı Kerim’de Rabbimiz bize ne kadar güzel bir dua öğretmiştir.

Rabbimizde Kur’anı Kerimde şöyle buyuruyor. Ey Rabbimiz duamı kabul eyle. Hesap görüleceği gün beni anam ve babamı ve mü’minleri affeyle .
İbrahim suresi ayet 41

Peygamber efendimiz bir hadisi şeriflerinde buyurdular ki;
“Ana baba için dua etmemek evladı geçim darlığına düşürür”.

Hadisi şeriflerden anlaşıldığı üzere evlada düşen anne ve babası için hayır dua etmektir. Dua ederken anne ve babasını duadan unutmamaktır. Duanın kabulü için bu şarttır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu