Genel Kültür

Antep Maraş Urfa İlleri Ünvanlarını Nasıl Almıştır

Ülkemizde Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa gibi illerimizde halkın verdiği amansız mücadeleler sayesinde özgürlüğe ulaşılmıştır. Kurtuluş savaşındaki kahramanlıklar Gazi, Şanlı ve Kahraman unvanlarının verilmesini sağlamıştır.

Gaziantep
I. Dünya savaşında kuşatılan topraklardan olup ordudan yardım gelmeden halkın bira raya gelerek Fransızları topraklarından kovmuştur. Özgürlüğe ulaşan şehirlerimizden birisi olup Atatürk bu kahramanların karşı kayıtsız kalınmaması gerektiğini görerek Gazi unvanı verilmesini önermiş ve meclis tarafından kabul edildi. 1921 yılında Antep’e verilen gazi unvanı ile Gaziantep adını almıştır.

Kahramanmaraş
I. Dünya savaşında işgal altında olan Maraş halkın bir araya gelerek düşmana karşı verdiği mücadele sonucunda topraklarını özgürlüğe ulaştırmışlardır. 1925 yılında meclis tarafından şehre istiklal Madalyası verilmiştir. 7 Şubat 1973’te Kahraman unvanı eklenerek Maraş Kahramanmaraş adını almıştır.

Şanlı Urfa
Şanlıurfa’nın eksi adı Urfa olarak geçmekteydi. Ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan ilimizdir. İngilizlerin kuşatması altında kalıp halkın bir araya gelerek Urfa Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurularak düşmanla ettiği mücadeledir. Ordudan yardım gelmeden bölgeyi İngilizlerden temizleyerek özgürlüğüne kavuşmuştur. Bunun üzerine halkın gösterdiği başarı ve azim sayesinde Türk milletinin takdirini kazanmıştır.. Kurtuluş savaşı döneminde gösterdiği kahramanlık ve başarıdan dolayı 12 Haziran 1984 yılında şanlı unvanı verilerek Şanlıurfa olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu