Genel Kültür

Araba Nasıl Çalıştırılır

Araba çalıştırmak haylice zor gelebilir bunun üstesinden gelebilirsiniz. Araba Nasıl Çalışır bunun için gerekli anlatımları dikkatlice takip ederken arabayı doğru şekilde kaldırabilirsiniz. Yeni ehliyet alacak olan kişiler özellikle sıkıntı yaşıyor. Bunun aşmanız sizin anlatılanlara dikkat vermelisiniz. Sürücü deneyiminizi ilk olarak bu sayede yaparak arabanızı iyi şekilde kullanmanıza imkan tanıyor.

Şoför koltuğuna oturun ve emniyet kemerinizi bağladığınıza emin olun.

Koltuğu kendinize göre ayarlayın ayaklarınız ve kollarını belirli noktalara yetişmeli.

Aynaları ayarlayın arkanızı rahat şekilde görmelisiniz.

Vitesin boşta olduğuna emin olunuz. Sağa sola rahat şekilde hareket ettirebiliyorsanız eğer o zaman boştadır.

Kontak anahtarını çevirdiğiniz zaman elektronik aksamlar aydınlanacaktır. Göstergelerin bir kısmı sönecektir sorun yok. Kontak anahtarını biraz daha çevirdiğiniz takdirde marş motorunun sesini duyacaksınız. Araba çalışana kadar bırakmayınız.

Ayağınızın altında 3 adet pedal olduğunu görüyorsunuz. En soldaki debriyaj, fren ve gaz olarak sıralanıyor. Sol ayağımızı debriyaj, sağ ayağımızı fren ve gaza basmak için kullanacağız. Kontağı çevirdikten sonra hareket etmeden önce ayağınız debriyaja basılı olup gaza basarken orayı yavaşça çekiniz.

Arabayı sürmeden önce el frenini aşağıya indirmeyi unutmayınız. Bunun yaptıktan sonra el freni ışığı sönecektir.

Aracı birini vitese aldıktan sonra sol ayağınızı debriyajdan yavaşça çekerken aynı zamanda sağ ayağınızla hafifçe gaz pedalına basınca araba hareket etmeye başlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu