Genel Kültür

Arıların Matematiksel Becerileri Kısaca

Arıların gizemlerinden birisi matematiksel becerileri olmuştur. Yaptıkları baldan tutun bal mumuna kadar becerilerini kullanır. Arılar 6 ayalıklı, başucunda 2 antenleri bulunan doğada yaşayan canlılardır. Arılar kendileri arasında iletişimleri antenlerle gönderdikleri dalgalar sayesinde sağlamaktadır. Bir şey göstermek için çeşitli danslar yaparak diğerlerini yanlarına çağırır.

Arılar petekleri balları saklamak ve yumurtalarını büyütmek için yaparlar. Petekler oldukça muazzam bir şekilde görülür. İçinde şekillerin belirlenmesi adına balmumu kullanılarak bölümleri oluştururlar. Bölümlerin altıgen şeklinde olması peteğin sağlamlığını, saklanmasını, dayanıklılığını ve depolanmasına en uygun şekilde olmaktadır. Kullandıkları balmumundan tasarruf ettikleri gibi depolamada en fazla şekilde yapılır.

Matematikçiler arıların beşgen, sekizgen gibi değil de altıgen kullanmalarını şöyle açıklamıştır; Bir yerin en verimli şekilde kullanılması için uygun geometrik şekil altıgendir. Tarih boyunca arıların geometrik şekilleri üzerinde bilincini araştırmışlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu