Genel Kültür

Aristo’nun Çalışmaları Kısaca

Aristoteles yada kısaca o Aristo olarak biliniyor. Yunan filozof ve düşünürdür. Fizik, gökbilim, felsefe, zooloji, mantık, siyaset ve biyoloji alanı ile uğraşmıştır. Türk Dil Kurumunda Aritoteles, Aristo olarak geçmektedir.

Mantık
Aristo mantık alanında çeşitli çalışmalar yaparak katkıda bulunmuştur. Doğru düşünme ve bilime açılan bir araç olmuştur. Aristo mantığını kendi içinde yaşamıştır. Aristo kendine özel oluşturduğu akıl ilkeleri sayesinde mantığın gerçekçiliğini kanıtlamıştır.

Mantık çalışmaları; Organon adı verilen eseri ile çalışmalarını ispatlamıştır. 6 kitaptan gelen eserini yayınlatmıştır. Önermeler, Birinci Analitikler, İkinci Analitikler, Topiler ve Sofistik Delillerdir.

Kimya
Dört element düşüncesi Platon’un aklında olan özelliklerdir. Platon elementleri geometrik formlar sayesinde ortaya çıkmıştır. Simyadaki teori büyü ölçüde etki yaratır.

M.Ö. 384-424 yılları arasında Aristo elementler üzerinde çalışmalar yapmıştır. Orta Çağ boyunca tek otoritede etkili oldu. Aristo’ya göre düşünceler madde çeşitlilikleri ve temel özelliklerini anlamıştır. Sıcak, soğuk, kuru ve ıslak buna göre elementler görülmüştür.
Ateş > Sıcak ve Kuru
Hava > Sıcak ve Islak
Su > Soğuk ve Islak

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu