Genel Kültür

Asit Yağmurlarının Olumsuz Etkileri

Fosil yakıtların kullanılması sonucunda gökyüzüne yükselen fabrika, sanayi, otomobil gazlarının burada yağmur bulutları haline dönüşerek yağmasına denir. Asit yağmurları hayatımızı olumsuz şekilde etkiler. Fosil yakıtların kullanımı her geçen gün artması sonucunda azot ve kükürt gazlarının ortaya çıktığı biliniyor. Atmosferdeki gazların nemle birleşmesi sonucunda sülfürik ve nitrik asit yağmur, kar yada dolu halinde yeryüzüne inerler. Yağmurlar tanecikler haline gelerek süspansiyon oluşturabilir yada en kuru şekilde inerler.

Göl ve nehirlere biriken yağmur suları doğanın dengesine zarar vermektedir. Suyun değerlerine zarar verdiğinden dolayı eski değerlerin kaybolmasına sebeptir. Ormanlara zarar vererek yok olmalarına neden olur. yağmurla birlikte tarımcılık alanında çalışmaları olumsuz etkileyerek yaşamlarını etkiler. Kimyasal ayrışmayı arttıran asitlerden dolayı bronz, mermer ve kireç taşından yapılmış heykellerin yapısına zarar verir.

Bunlar doğada yayıldıkça havaya da karışarak solunum hastalıklarını beraberinde getirir. Sağlığınızı korumak için bunlara karşı gerekli önlemlerin alınması gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu