Bilgi

Astronot Nasıl Olunur? Astronotların Uzaya Gitme Şartları

Astronot olup uzaya gitmek mi istiyorsunuz? Astronot olmak yeterli olmayabiliyor. Uzaya gitmek için gerekli şartları karşılıyor olmanız bir takım testlerden geçmeniz gerekiyor. İşte bilmeniz gerekenler..

Hepimiz çocukken astronot olmanın hayalini kurmuşuzdur. Şu an dünyada profesyonel olarak astronot olan 560 insan var. Düşünecek olursak her 10 milyon insandan sadece bir tanesi bu hayal mesleğine sahiptir.

Öncelikle farklı uzay ajanslarının, farklı görevler için astronotlardan (Ruslarda kozmonot, Çinlilerde Taykonot, bu yüzden biz uzay adamı diyelim) farklı talepleri olsa da temel standartlar değişmemektedir.

İlk elemede, uzay yolculuğu için bir uzay adamının lisans düzeyinde temel bilimler diploması olması gerekmektedir. Mühendis, biyolog, matematikçi, doktor ya da fizikçi. Böylesine karmaşık, teknik bir yolculukta elbette seyahat ettikleri aracın her detayını bilen bir ekip, yolculuğun olmazsa olmazıdır. Görevin teknik detaylarından ziyade, uzayda karşılaşılabilecek mekanik veya elektronik sorunları çözebilecek, analitik düşünce yapısına sahip bir uzay adamı ideal bir adaydır.

İkinci olarak, aracı kullanan pilotlardan en az 1000 saat jet uçağı uçurmuş olması ve sicilinin temiz olması istenmektedir.(Pilotlar içinde yukarıda bahsettiğimiz bilim diploması kuralı geçerlidir)

Bir diğer husus, uzay adamının fiziksel dayanıklılığının yolculuk için uygun olmasıdır. Yüksek G basıncına dayanabilmek için adayın herhangi bir sağlık sorunun olmaması gerekmektedir. Hazırlık aşamasında adaylar zorlayıcı testlere tabii tutularak, yolculuğun zorluklarına dayanaklıkları test edilir.

Tüm bunların üstündeyse, sosyal ve psikolojik yetenekleri adaylar arasındaki en önemli belirleyici husustur. Bir uzay adamından iletişim konusunda becerikli olması beklenir. Dar alanda, uzun süren bir yolculuk için ekip uyumu açısından, duygudaşlık yeteneği yüksek adaylar seçilir. Cesaret beklenen kişilik özellikleri arasında en önemli ikinci özelliktir. Birincisi, ekip liderlerinin doğal liderlik vasıflarını taşımak zorunda olmalarıdır .(NASA’nın ilgili başvuru belgesindeki en son ve en önemli başlık.)

Tüm bu aşamaları başarıyla geçen aday, psikolojik testlere tabii tutulur. Eğer bu aşamayı da atlatırsa, uzay adamı olarak ilgili göreve katılır. Sonuç olarak fiziksel dayanıklılık, bilimsel birikim, takım uyumuna yatkınlık, güçlü bir kişilik, liderlik vasfı, uzaya görevi için gerekli vasıflardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu