Genel Kültür

Atalarımızdan Bize Kalan Kültür Değerlerimizi Yaşatmak İçin Ne Yapmalıyız

Atalarımızdan bizlere kalan kültürel mirası korumalı, gelecek nesillere taşımalıyız. Geçmişimize dair bilgiler, alışkanlıklarımız ve toplumsal yaşamımız kültürümüzde saklıdır. Toplum içinde eskilere dayanan değerleri gösterir. Gelecek nesillere bırakılmış olan miras oldukça büyüktür. Korunmalı, sahip çıkılmalı ve sonraki nesillere aktarılmalıdır. Kültürel mirasların korunması, taşınması ve gelecek nesillere iletilmesi için gereklidir.

Kültürlerin korunarak yaşatılası için insanların benimsemesi gerekmektedir. Gelenek ve göreneklerimizi tanıyarak onları gelecek nesillere taşımamızda önemlidir. İnsanlar kendi geleneklerini bilerek benimserlerse onlarda sonraki nesillere benimsetirler. Ülkemizde idari yöneticiler ve toplumumuzdaki aile yapısının önemi vardır. Bilinçlendirilerek insanların önemini anlamaları sağlanmalıdır. Temel ihtiyaçlarımız kültürel miraslarımızın korunarak gelecek nesillere ulaştırılması olmalı.

Ülkemizde sanatsal değer taşıyan resimler, mimari eserler, yapılar, müzikler, yazılar, besteler vardır. Tarihimizi görerek nasıl sahip olduğumuzu bilerek hareket edebiliriz. Eserlerimizin yurtdışına çıkartılarak başka ülkelere satılmadan muhafaza edilmelidir. Kültürümüzün önlenerek korunmasında sanat eserlerimizin önemli yeri vardır. Ülke sınırlarında olan kültürel değerleri devamlı korunmalı, sonraki nesillere taşınarak zarar görmelerinin önüne geçilmelidir. Her milletin kendisine özgü kültürel eserleri bulunur. Türklerinde öyle olarak yaşamları boyunca bunları bilmeli, benimsemeli ve öyle hareket etmeleri gerekmektedir.

Ulusların parçalanması ve yok olması onları bir arada tutan kültürel değerlerinin zaman içinde yok olması ile gerçekleşmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu