Genel Kültür

Atatürk İlkeleri Nelerdir Kısaca Açıklaması

Atatürk’ün ilkeleri ülkemizin kalkınması ve parlak bir geleceğe sahip olunması için vardır. Bu sayede toplumun huzur içinde kendilerini belli bir noktada ilerlemesin sağlamıştır.

Cumhuriyetçilik: Toplumun ulusal ve egemenlik yönetim anlayışını benimseyen kişilerin katılması beklenilen ilkedir. Halkın yönetiminde etkisi olup söz hakkı tanınmasıdır.

Halkçılık: Halkın demokrasi ile iç içe olarak devleti daha iyi tanıyarak görev yapmasıdır. Ulus kendi yönetiminde nitelikli insanları seçerek hareket etmesi amaçlanır.

Milliyetçilik: Bireylerin hak ve özgürlüklerine önem veren, vatandaşın haklarına saygı duyulması gerektiğini düşünüp ulusal birlik beraberliği sağlamaktadır.

Devletçilik: Devletin kalkınarak ekonomik anlamda güç kazanması, gelişen ve kalkınan bir devlet kurulması. Kamu çıkarları ön plana çıkartılarak devlet içinde bir mekanizmanın gerçekleşmesi.

İnkılapçılık: Modern bir devlet yönetim anlayışını benimsemesidir. Yapılacak olan yeni devrimlerin kalıcı ve sürekli olmasını kabul eder.

Laiklik: Devletin din işlerine eşit yaklaşarak vicdan ve hürriyetin korunmasıdır. Devlet demokrat bir yönetim olup siyasetin içine dinin karıştırılmaması gerekir. Devlet yönetiminde dinin olmadığı, demokratik bir yönetimin dinin etkisinden korunması amaçlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu