Genel Kültür

Atatürk İnkılapları Niçin Yaptı

Osmanlı döneminde padişah canının ve taht derdinde olduğundan dolayı ülke iç ve dışa olan saygısını kaybetmişti. Millet bütünlüğünü kaybederek halk ele muhtaç duruma düşmüştür. Sahip olduğu değerleri her geçen gün kaybeden Türk milleti için yeniliklerin gerekliliği vardı. Çeşitli alanda yapılan inkılaplar sayesinde Türk millet çağdaş uygarlıkların ulaştığı noktaya getirilmesi gerekliydi.

Sorunların çözülmemesi ile birlikte toplum içersindeki sıkıntılar her geçen gün büyüyordu. Osmanlı’dan kalan inkılaplar ve ilkelerden artık kurtularak yeni bir milletin sahip olması gereklilikler ön plana alındı. Osmanlı devleti için en büyük kayıp I. Dünya Savaşı zamanında yenilgi almasıyla başlamıştır. Çöküş dönemine girerek ülkenin işgal altına alınması kayıpların en büyüğünü oluşturdu.

Atatürk ve arkadaşlarının tarafından Türk milletinin refah bir ortam sağlanması adına inkılaplar yapılmasına karar verilmiştir. Türk milletine özgürlük haklarının tanınması için çeşitli çalışmalarda bulunarak batı devletlerine benzerlik sağlandı. Atatürk gerekli çalışmalar sayesinde Türk milletinin gelişmesi adına bir çok inkılap ve ilke yaratarak onların yükselmesini sağlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu