Genel Kültür

Atatürk Ne Zaman ve Nerede Ölmüştür?

Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında dünyaya geldi. Askeri hayatında birçok başarı elde etmiştir. Askeri okuldan subay rütbesinde mezun olmuştur. Osmanlı Devleti’nin yıkılmasıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında önemli rol üstlenmiştir.

Cumhuriyetin kurulmasıyla 1923’ten 1938 yılına kadar ülkeyi yönetmiştir. Cumhurbaşkanı görevinde bulunmuştur. 1937 yılında siroz hastalığı ilerlemesiyle rahatsızlanmıştır. Doktorların muayenesi ile tedavi uygulanmaya başlanmıştır. Yatarak tedavi görmeye başlamıştır.

10 Kasım 1938 yılında İstanbul – Dolmabahçe Sarayı’nda vefat etmiştir. Kabri için Anıtkabir’in yapımına başlandı. O süre içerisinde cenazesi Etnografya Müzesi’nde tutulmuştur. 15 yıl sonra 10 Kasım 1953 yılında Anıtkabir’in inşası tamamlanarak cenazesi Ankara’ya taşınmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin ilk Cumhurbaşkanı ve kurucu lideridir. Ülkenin geleceğini Türk milletine armağan etmiştir. Hedefleri arasında çağdaş ve modern ülkeler olmuştur. Ülkenin kalkınması ve geleceğe taşınması için laik, sosyal, demokratik bir hukuk devleti kurmayı hedeflemiştir. Hedeflerinin birçoğu günümüzde yerine getirilmiştir ve getirilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu