Genel Kültür

Atatürk ve Çocuk Sevgisi İle İlgili Bir Kompozisyon

Atatürk, çocuğunu doyasıya yaşayamamış liderdir. Çocukların bir ulusun geleceği olduğuna inandı. Geleceği tekrar kuracak olan çocuklar olduğudur. Yaşamının her alanında çocuklara sevgi duymuş, onların gelecek olduğunu inanarak Cumhuriyeti onlara armağan etmiştir. Geleceğin makam sahipleri olan çocukların iyi yetişmesini istemiştir.

Türkiye Büyük Millet meclisinin açılışında dünya çocuklarının bayramı olarak ilan etmiştir. Çocuklara olan sevgisini mecliste dahi göstererek geleceğimiz olduğunu göstermiştir. Atatürk, çocukların düzenli eğitim almasını istemiştir. Çocuğa olan bağlılık ulusal, egemenlik, bağımsızlık gibi değerleri koruyacağını görmüştür. Çocukların eğitimi sayesinde ülkemizin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşacağını görmüştür. Gelişen bir ülkenin bilgili çocukları ülkenin gidişatında önemli rol üstleneceğini görmüştür.

Atatürk, savaşta ve barışta her dönemde çocuklara önem vermiştir. Savaşın yoğun olduğu zamanlarda dahi eğitimin devam etmesini istemiş. Okulları gezerek çocuklarla ilgilenip onları motive eden liderdir. Çocuklar için “küçük beyler, küçük hanımlar” ifadesini kullanarak bir kez daha çocuk sevgisini göstermiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu