Genel Kültür

Atatürk Yaşasaydı Çocukların Hangi Sorunlarını Çözerdi

Atamız bugün yaşıyorsa olsaydı hayatımız çok daha farklı olurdu. Bugün bize haklarımız verilmediği gibi ele muhtaç olmuşuzdur. Yurdumuzun dört bir yanında sevgi gösterileri ile karşılanarak bizler için yeni çalışmalar yapılmıştır. Atatürk verdiği mücadele içersinde asla yılmadı daima ileriye doğru hareket etmiştir. Çocukların haklarını koruyarak eğitime önem verip lise öğrencileri başka diyarlara giderek öğretmenlik yapmıştır. Bugün korkarım ki öğretmen olan gençler atanamadıkları gibi evlerine aş götüremiyor. Atatürk başöğretmen unvanına sahipti herkese yardım eden sorunları çözerdi. Halk’ın içinden birisi olup Türk milleti ona inanarak gözü kapalı savaşmışlardır.

Çocukların, çocukluk dönemlerini en iyi şekilde yaşamaları gerektiği gibi kentleşme oranı yükselerek oyun alanları kapatılmıştır. Çocuklar sosyal olmak yerine asosyal bir dünyada yaşamak zorunda bırakıldılar. Çimenler yok olarak çiftlikler kaldırılıp beton yığınlarına dönüştü. Atatürk yaşamış olsaydı eğer bu alanların yapılmasına asla müdahale etmeyerek korurdu. Çocuklar eğitimlerini üniversite, lise ücretsiz eğitimlerini alırdı. Yıllar sonra dahi yaşadıkları yerler sapa sağlam ayakta kalırdı.

Ülkemizdeki en büyük eğitim sorunu ise paralı olmasıdır. Başarılı olanlar eğitimlerini tamamlayamadıkları gibi genç yaşta evlendirilmek zorunda kaldılar. Atatürk olsaydı herkesin eğitim görmesi için elinden gelenleri yapardı. Eğitime verdiği değeri sözleri ile her zaman dile getirmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu