Genel Kültür

Atatürk’e Neden Başöğretmen Denilmiştir

Başöğretmen Atatürk Sıfatı Neden Verilmiştir sorusunu bir çok kişi düşünmekte ve bizlerde bu makalemizde sizler ile Mustafa Kemal Atatürk’ verilmiş olan sıfatı açıklamak istedik. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu olan Atatürk getirmiş olduğu yenilikler ve devrimler ile geleceğimizi aydınlatan bir kişi olmuştur. Yapmış olduğu devrimler arasında harf devrimi olmuştur. Arapça kullanılan alfabe yazılması okunması zor olduğundan dolayı ve o dönem okuma yazma oranı düşük olmasından ötürü harf devrimi gerçekleştirilmiştir.

Bunun ardından okullar öğrenciler,öğretmenler eğitilmeye başlandı ve yeni alfabe ile okullarda öğrenimle görülmeye başlandı. Ülkede okuma yazma oranı kısa sürede yükseltildi. Yeni Türk alfabesinin öğrenilebilmesi için Atatürk bizzat yeri geldiğinde kendisi de dersler vermiştir. Yeni harf devrimi ile ülkede okuma yazma oranı daha çok arttı kültür bilgi seviyeleri çıtası oldukça yükseldi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim alanında yapmış olduğu bu devrimler sonucunda ise Bakanla kurulu 11. 11. 1928 yılında bir toplantı içerisindeyken Mustafa Kemal Atatürk’e Ulus Okullar Başöğretmenliği unvanı verilmesi kabul görülmüştür. Bu şekilde Başöğretmen sıfatı ile Mustafa Kemal Atatürk anılmaktadır. Eğitim alanında çok başarılı ve yerinde çalışmalar yapmış adete kısa bir süre içerisinde Türkiyeyi ayağa kaldırmış okuma yazma alanında eğtimler ile büyük yok kat edilmiştir. Çünkü bir ülkenin sıfırdan başlayarak yeni devrimler,kanunlar,yeni alfabe gibi bir süreci çok ama çok kısa sürede kabul edilip hayata geçmiştir.

Biz Türk milleti olarak zaten çalışkan ve başarılı insanlarınız inanılması güç ama hiç bir ülke savaş sonra bu kadar çabuk toparlanabilir bu kadar hızlı ilerleyebilirdi. Bunu yapabilecek bir kaç ülke daha yoktur şu dünyada halkında Atatürk’e destek verip güvenmesi bu kalkınmayı çok iyi bir şekilde karşılaşmıştır. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk tam anlamıyla bir başöğretmen olmaktadır. Başöğretmenimizi saygı ve sevgi ile anıyoruz onun bize bıraktığı değerleri daima koruyacağız.

Mustafa Kemal Atatürk’ten bize miras kalan tüm devrim ve değerlere daima sahip çıkmalıyız yeni gelen nesillerimize bu değerlerimiz aktarmalıyız. Türkiye Cumhuriyeti nasıl kurulup nasıl bir kısa sürede bu kadar yol aldığını tüm genç ve yaşlılarımız bilmelidir. Bu ülke çok canlar verdi çok zorluklar çekti bunun sonrasında yeni kanunları, devrimleri ile kısa sürede ayağa kalktı bu tamamen Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu