Genel Kültür

Atatürkün Çocuk Sevgisini Anlatan Yazı

Atatürk, büyük önder ve lider olmasına rağmen çocuk sevgisinden de geri kalmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğinin çocuklar olduğunu bilen, onlara Cumhuriyeti armağan eden liderdir. Çocukları sever, onların dilinden anlar ve çocuk diye seslenirdi. Saflığını, temizliğini temsil ettiğini görerek kendisine devamı neşe vermiştir.

Savaş yıllarında olmasına rağmen çocuklara ilgi alakasını göstermiştir. Koruma altına alarak onların rahat yaşama ulaşmaları için çabalar göstermiştir.

Bugünün küçüklerinin yarının büyükleri olacağı görmüş. Gezilerinde okullara uğrar, çocuklarla birlikte derse girer ve sorular sorardı. Yanında olan kişiler Atatürk’ün çocuk sevgisini daima görmüştür. Toplantılarda başarılı çocuk gördüğünde onunla konuşur tanımaya çalışırdı. Sınıflarına göre bilgilerini görmek onu gururlandırırdı. Ülkemizin geleceğini olduğuna inanarak elindeki imkanlar doğrultusunda onlara Cumhuriyet’i armağan etmiştir. Her yıl 23 Nisan tarihinde Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı kutlamaları yapılmaktadır.

“Çocukları severiz, çünkü çocuk bizim devamımızdır. Her çocukta biz, sonsuzluğa doğru uzayıp giden özlemimizin doyumunu buluruz.”

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir güç ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizlersiniz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu