Genel Kültür

Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinin Açıklaması

Atatürk’ün 20 Ekim 1927 yılında Nutuk konuşmasının ardından Türk Gençliğini esas alarak yaptığı konuşmadır. Gençliğe hitabesinde Atatürk Türk Cumhuriyetinin ilkelerinin korunmasındaki en asil görevi Türk gençliğine vasiyet olarak aktarmıştır. Ülkenin geleceğine dair yaşanabilecek her türlü olumsuzluğa karşı Türk gencine verilen vazife yerine getirilmesi istenmiştir.

Gençliğe Hitabenin Günümüz Türkçesine Uyarlanmış Hali

Türk gençliği, size verilen ilk görev Türkiye’nin bağımsızlığını, Türkiye Cumhuriyetinin sonsuza kadar müdafaa etmek ve savunmak olacaktır. Sizin en asil görevinizdir.

Geleceğin esası budur. Gençliğin koruması gereken en önemli miras olacaktır. Türk milletinin tarih boyunca alıkoymaya arzulayacak insanlar olacaktır, iç ve dış kişiler olduğunda korumak Türk gençliğine düşecektir. Tehditler hiç beklenmedik yerlerden gelebilir. Bağımsızlığı ve Cumhuriyetin temelini elinizden almaya çalışanlar olacaktır. Zorla, hile ile aziz vatanın fethedilmemiş kalelerini fethetmiş, bütün tersaneler işgal edilmiş, orduları yıkılmış ve dört köşesinden işgal altında olacaktır. Bu durumlarda ihtiyacınız olan kudret damarlarınızdaki asil kanda bulacaksınız. İktidardakiler dahil kendi menfaatleri doğrultusunda işgalcilerle birlikte işbirliği yapmış olacaklardır, çaresizlik içinde olunduğu zaman Türk gençliği gerekli kudreti bulacaklardır.

Ey Türk geleceğinin evladı! İşte, böyle bir vaziyette dahi vazifen Türk bağımsızlık ve cumhuriyetini kurtarmaktır.

İhtiyacın olan güç damarlarındaki asil kanda vardır!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu