Genel Kültür

Atatürk’ün Kişilik Özellikleri

Atatürk’ün kişiliği onun nasıl büyük bir lider olduğunu göstermektedir. Ülkesi için hayatı boyunca çalışmış, mücadele etmiştir. Onu yakından tanımak ve sahip olduğu kişilik özelliklerini kendimizde görerek faydalı olabiliriz.

Atatürk, yaşamı boyunca açık sözlü olmuştur. Düşündüğünü dile getirmekten çekinmemiş ve korkmamıştır. Her aklına geleni de kafasına göre söylememiştir.

Düşündüğü gibi düşüncelerini uygulamaya koyan devlet adamıdır. İnkılapları hazırladığı gibi bunları uygulamaya koyarak hizmete devam etmiştir.

Atatürk, gurura hiçbir zaman yer vermeden çalışmalarına devam etmiştir. Yaptıklarından dolayı kendisini övmemiş, gurur yaparak bunların aksini yerine getirmemiştir.

Atatürk eğitici bir liderdir. Milleti ve devleti düşünerek medeniyetler olarak gelişmeler sağlamışlardır. En önemli etkenlerden birisi eğitim olduğunu vurgulayarak anlatmıştır.

Atatürk milletine sevgisine sahiptir. Türk milleti veya başka millet olması önemli değil. O içindeki yaşayan insanlara değer verir severdi.

İleri görüşlü bir liderdir. Olayları düşünür ve olayların sonucunu ele alarak çalışmalarını yapardı.

Akılcı düşünce yapısına sahipti. Olayları farklı açılardan düşünerek yorumlardı. Alacağı kararları bir çok defa düşünürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu