Genel Kültür

Atatürk’ün Milletimiz İçin Yaptıkları

Atatürk, gençlik yıllarından itibaren ülkemize hizmet için çaba göstermiştir. Yaşamını vatan topraklarını korumaya ve milletin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşması için çaba göstermiştir. Atatürk’ün yaptıkları Türk milletinin yanı sıra tüm dünya halkı tarafından saygı göstermiştir. Aldığı eğitim ve yaşamı boyunca sorunlarla karşı karşıya kalmasına rağmen çözüm yönelik hareket etmiştir. Ülkemize yenilik getirerek yaşamımızı önemli bir noktaya taşımıştır. Ülkemize getirilen yenilikler yaşamımızı daha üst noktalara taşıdığıdır.

Kadın ve erkeklere eşitlik getirerek kadınların tarih boyunca alamadığı hakları geri vermiştir. Şapka ve kıyafet kanunu, soyadı kanunu getirerek toplumda eşitlik getirmiştir. Ülkenin saati, takvimi, uzunluk ölçülerini değiştirerek düzenlenmesinde yardımcı olmuştur. Saltanatlık ve halifelik kaldırılarak yerine halkın kendi özgür iradesi getirilmiştir. Halkın söz sahibi olacağı demokratik cumhuriyet sistemi getirildi. Türk Dil ve tarih Kurumu sayesinde insanlar ihtiyaçlarını karşılayabilir, üniversitedeki eğitimlerini tamlayabilir olmuştur. Türkçenin doğru kullanılmasında çeşitli faydalarda bulunarak geleceğimizin aydınlatılmasını sağlamıştır. Çiftçilere destek çıkarak ihtiyaçlarını karşılayabilen devlet haline gelmemize yardımcı olmuştur.

Önemli değişikliklerde yapılması geleceğimizin parlak ve aydınlık olmasında yardımcı olmuştur. Modern ve yeniliğe açık bir cumhuriyetin temelleri atılarak bugünlere ulaşmamıza yardımcı olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu