Genel Kültür

Atatürk’ün Öğretmenlere Verdiği Değer

Atatürk için öğretmenlik çok üstün ve güzel bir meslekti. Yaptığı çalışmalar sayesinde defalarca kez anılarında öğretmenlere yer vermiştir. Cumhuriyetin kurulması ile kurtuluş savaşı bitti ama asıl eğitim savaşı şimdi başladığı Atatürk’ün ağzından çıkmıştır. Atatürk geleceğin eğitimden ve bilgiden yana savaş olmuştur. Atatürk tarafından eğitim alanında bir çok çalışma yapılmıştır.

Müsteşar milletvekillerinin yeni maaşların belirlenmesi için Atatürk’e danışır ve sorar “Paşam vekil maaşlarını düzenleyeceğiz ne kadar verelim?” bu sözün üzerine Atatürk “Öğretmen maaşlarını geçmesin” sözü ile tamamlar.

Öğretmenler ülkenin kalkınması ve geleceğe doğru yükselmesinde önemli görevler üstlenmektedir. Bu yüzden gerekli görülmüştür.

Atatürk öğretmenlerin üstlendiği görevin çok daha önemli olduğunu vurgulamıştır. Eğitimli insanların yetişmesi gelecekte bilgi sahibi olması için gerekli görülmüştür. Türk milletinin çağdaş medeniyetler seviyesine yükselmesinde Türk milletinin adımlarının önemli olduğunu vurgulamışlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu