Genel Kültür

Atatürk’ün Ölçüler Alanında Yaptığı Yenilikler

Atatürk’ün Uzunluk Ve Ağırlık Alanında Yaptığı Yenilikler, Atatürk’ün Getirdiği Yenilikler

Atatürk Cumhuriyetin kurulması ile birlikte eğitim öğretimde çeşitli yenilikler getirmiştir. Bunlardan birisi ölçü alanında yaptığı çalışmalarla gelen yenilikler oldu. Ölçü sistemleri Osmanlı döneminde farklı olduğu gibi Avrupalılarda farklı oluyordu. Bunlar saat, takvim, hacim, uzunluk gibi birimlerdi. Ülkeler arasında yapılacak ticareti etkileyip ölçü birimleri hep farklılık gösteriyordu. İki taraf içinde anlaşılması zor olduğu gibi yeniliğe ihtiyaç vardı.

Zaman Ölçüsünde Değişiklikler
Hicri ve Rumi takvim kullanılırken getirilen yenilik ile birlikte Miladi Takvime geçiş yapılmıştır. 1 Ocak 1926 yılından itibaren Miladi Takvim ülkemizde kullanımına devam ediliyordu. Takvim devletler arasında karışıklığa sebep oluyordu. Ezan vakitleri Hicri takvim üzerinden hesaplanarak miladi takvimlere belirtiliyor. Diyanet işleri tarafından Hicri Takvim hesaplamaları dini konular için halen yapılıyor.

Uzunluk ve Ağırlık Ölçülerinde Değişiklikler
Uluslararası rakamlar ile ticaretin ayı olması için ağırlık ve uzunluklar üzerine yenilikler yapıldı. Ağırlık ve uzunluk ölçülerindeki değişiklikler 1931 yılında gerçekleştirildi. Arşın, endaze, okka yerine metre ve kilo ölçüleri gelmiştir.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu