Genel Kültür

Atatürkün Sanata Verdiği Önem

Mustafa Kemal Atatürk, sanata, sanatçıya, bilime verdiği önemle bilinen bir liderdir. Sadece önem vermekle kalmamış yakından ilgilenmiştir. Bol bol kitap okuyan Atatürk, dans etmeyi, müzik dinlemeyi, şiir okumayı çok severdi.

Atatürk’ün Nutuk’u
Sanatla yakından ilgilenen Mustafa Kemal’in birde kendi yazdığı Nutuk adında bir edebi eseri vardır. Atatürk Nutuk eserinde hem geçmişi hem yazıldığı dönemi hem de geleceği anlatmaktadır. Gençlere öğütlerin verildiği bu değerli eser Atatürk tarafından bırakılan miraslardan biridir.

Atatürk’ün Sanat Sevgisi
Atatürk’ün bilinen üstün liderlik özelliklerinin yanında bilinmeyen veya az bilinen sanatsal yönü de vardır. Buna en başta bir kitap yazması gösterilebilir. Onun dışında katıldığı balolarda oynadığı zeybek oyunuyla ortamda bulunan herkesin gözlerini üzerinde topladığı biliniyor. Bunun dışında hayatı boyunca birçok kitap okumuştur. Bulduğu her fırsatta türkü dinleyen Atatürk’ün en sevdiği türküler arasında Çökertmeden Çıktımda Halil’im ve Kırmızı Gülün Alı Var türküleri vardır. Başucu kitabım dediği Çalıkuşu kitabından yatmadan önce rastgele bir sayfa seçip okuduğu biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu