Güzel Sözler

Atatürkün Spor Sözleri Kısa

Atatürk Ulu Önder olarak söylediği sözler Türk gençlerine birer nasihat olup onların gitmesi gereken hedefleri göstermiştir. Türk gencinin spora ilgi duyması gerektiği dile getirerek sözler söylemiştir. Sözleri nesilden nesle aktarılarak günümüze kadar ulaşmıştır. Sporcuya bakış açısı ile onlara karşı hissettiklerini sözlerle dile getirmiştir.

Atatürk’ün Sporcular Hakkında Söylediği Sözler

– Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.
Atatürk burada sporcu zeki olmalıdır. Sadece spor yapmak değil aynı zamanda çevik ve ahlaklı bir kişiliğe sahip olması gerektiğini vurgulamıştır.

– Türk gençliği, sağlıklı yetişip spor yaparsa ulusumuzun geleceği güvence altındadır.
Spor yapan bir millet sağlıklı olacağından dolayı düşünceleri de aynı şekilde ilerleyecektir. Türkiye Cumhuriyetini çağdaş uygarlıklar seviyesine spora önem veren insanlar taşıyacağını belirtmiştir.

– Sporda başarılı olmak için bütün milletçe sporun niteliği ve değeri anlaşılmış olmak ve ona kalpten sevgiyle bağlanmak ve onu vatani görev saymak gerekir.
Spora ilgi gösterecek milletler, sporun değerini bilip anlamış olması gerekmektedir. Gönülden gelen sevgi ile birlikte spor yaparak kendilerini spora vermeleri gerekmektedir.

– Ben Türk gençliğinin spor yaparak güçlü olmasını isterim.
Spor yapan bir gençlik sağlam kafaya sahip olarak gelecek nesillere taşıyacak en büyük paydır.

– Türk milleti anadan doğma sporcudur. Henüz yürümeye başlayan köy çocuklarını bile harman yerinde güreşirken görürsünüz. Ata en çok ve iyi binen yalnız Türk erkekleri değildir. Türk kadını da bu işi iyi bilir.
Türk gençlerinin doğduğu günden itibaren sporcu olduğunu dile getirmiştir. Güreş ve ata sporları sayesinde kendilerini geliştirmiş ve ilgisini daima göstermiştir.

– Bütün millet ve memleket evlatlarını sportmen yapabilmek için sarfedilen çalışmanın ehemmiyet ve kudsiyeti aynı derecede kıymetli ve mühimdir.

– Her boy ölçüşmede arkalarında Türk Milletinin bulunduğu ve Millet şerefini düşünmelerini Türk sporcularına meslek düsturu olarak kaydediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu