Genel Kültür

Ateist Ne Demek

Ateist, tanrı ve tanrıları reddeden ve inanmayan kişilere denir. İnançsızlık olarak nitelendirilebilir. Ateistler için tanrının varlığı kabul edilmez, onlar için tanrı kavramı olmadığından dolayı reddedecekleri bir durumda olmadıklarını düşünürler.

İnançlarına göre görmedikleri ve mucizelerine şahit olmadıklarına inanç göstermezler. Hayat bir döngü içinde devam ettiği, tanrının varlığını görmediklerini inkar etmektedirler. İnançları yaratılışın olarak insanların o şekilde yaşamaları olmuştur. Ateizm inançları hayali yaratıkları, yaratıcıları ve olayları reddetmekten geçer. Metafizik inançlar ve ruhani varlıkları reddeden görüşleri vardır.

Ateizm’in dinsizlik ile özleştirilmesine rağmen Budizm dininde yaratıcının varlığına rastlanmamaktadır. Ateizm ile dinsizlik birbirleri ile tam anlamıyla örtüşmediği görülür. Tanrı inancı kabul edilmediğini görebiliriz.

Ateizm’e göre yaratıcı ve müdahaleci olarak kabul edilen teizm, yaratıcı ancak mücadeleci olmayan deizm, tanrının evrenin kendisi olduğunu düşünenler panteizm’dir.

Neden ateist olunur?
Ateist olmak için çeşitli düşüncelerin cevapsız kalması gerekir. Tanrı kavramından uzaklaşarak düşüncelerin ortaya çıkmasına neden olur. Ateist insanlar tanrıyı ve yaratıcılarını inkar etmektedir. Araştırma yapmış ve gözle görülür kayda değer bilgilere ulaşılmaması durumunda inanmamayı seçen kişilerdir. Dünya üzerinde ateistler tanrının varlığını sorgulamaları ve düşünceleri ile ortaya çıkmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu