Genel Kültür

Atık Pillerin Geri Dönüşüme Kazandırılmasının Önemi

Piller kullandığımız küçük elektrik enerjisi arındıran aletlerdir. Hayatımızı kolaylaştırdığı gibi kısa sürede kullanımı biterek kendisini çöpte veya sokakta bulur. İnsanlar gelişi güzel fırlattıkları pillerin doğaya olan zararlarını bilmediklerinden dolayı umursamaz davranırlar. Pillerin içinde bulunan zararlı kimyasal maddeler hayatımızı olumsuz şekilde etkiler.

Doğaya atılan tek bir pil ayrıştığı zaman içindeki kimyasallar ortaya çıkar. Toprağı zehirleyerek verimsizleşmesine sebep olmaktadır. Uzun zaman boyunca toprağı kirleten piller yağmurun etkisi ile akarsulara karışmaktadır. Sularda yaşayan canlıların yaşamı da olumsuz etkilenmektedir.

Piller geri dönüşüme dahil edilerek doğanın kirlenmesinin önüne geçilmesini sağlamaktadır. Temiz bir çevrenin yanı sıra doğanın korunmasında önemli rol üstlenmektedir. Geri dönüşüm piller bakımından önemli olduğu gibi adaptör, batarya gibi kimyasallardan oluşan aletlerde aynı şekilde koruma altına alınması gerekmektedir. Koruma yapıldığı sürece dışarıdan zarar gelmesinin önüne geçilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu