Genel Kültür

Atık Yağlar Nerelerde Kullanılır Nasıl Değerlendirilir

En çok evsel atık yağlarla karşılaşırız. Yemek yaptıktan sonra kalan atık yağların çevreye atılması ciddi zararlar vermektedir. Atık yağlar çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanılarak doğaya zarar vermesi önlenip aynı zamanda enerji üretimine fayda sağlamaktadır.

Atık yağların, doğruda kullanılması zararlıdır. Çeşitli geri dönüşüm tesislerinde değerlendirilerek belli amaçlar doğrultusunda faydalanılır. Atık yağ toplamaları, çevremizde çöp kutuların yanında pet şişeler içerisine koyarak verilmesi gerekmektedir. Yağların depolanarak saklanması ve toplama merkezlerine iletilmesi gerekmektedir.

Atık yağlar çeşitli tesislerde işlemlerden geçtikten sonra elektrik üretiminde kullanılır. Biyoelektrik üretiminde yararlanılmaktadır. Atıklar tekrar enerji olarak kazanılır ve doğal kaynakların tükenmesinin önüne geçilir.

Atık yağların toplanmasında belediyeler görev üstlenir. Çöp kutuların yanında ilaveten çöp kutuları yer alır. Bu kutulara atık yağlar atılmaktadır. Evinizde patates kızartması, köfte kızartması gibi çeşitli kızartmalarda ve dökülecek yağlar şişelere koyularak bu çöp kutularına bırakılır. Yetkili kişiler araçlarla gelerek bu kutuları alıp geri dönüşüm tesislerine götürülerek işlenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu