Bilgi

Avrupa’daki En Uzun Nehir Hangisi? Volga Nehrinin Özellikleri

Avrupa'nın en uzun ve en büyük nehri hangisi? İşte tüm özellikleri ile herkesin merak ettiği o gizemli nehir..

Nehir, genellikle göllere denizlere veya daha büyük bir akarsuya dökülen genişliği ve su miktarı bakımından oldukça büyük akarsulara verilen isimdir. Eriyen kar ve buzlar yer altındaki derinlere inerek bir noktadan tekrar kaynak olarak yeryüzüne çıkar. Suyun kendisine yol ettiği bu yatağa yağmur suları ve dağlardan eriyen karlar eşlik ettiğinde çaylar, dereler de bu kola katılarak nehrin oluşumunda etki gösterirler. Nehirlerin çıktıkları, başladıkları yere kaynak, aktıkları yola ise yatak denir. Bir nehrin akıttığı su birimine debi denir.

Avrupa’daki En Uzun Nehir

Avrupa küçük bir kıta olduğu için nehirleri de kısadır. Buradaki en uzun nehirler diğer kıtalar ile kıyaslandığında oldukça kısadır. Avrupa ’da ki en uzun nehir Rusya da bulunan İdil Nehri’dir. İdil nehrinin diğer adı Volga’dır. Volga’nın anlamı ak sular, beyaz nehirdir. Volga nehri Rus tarihi ve kültüründe önemli bir yere sahiptir. Rusya’nın en meşhur turistik ve kültürel yerlerinden biridir.

Volga Nehrinin Özellikleri

Uzunluğu 3500 metre olan bu nehir Moskova ve Leningrad şehirleri arasındaki Valday tepelerinden doğar. Hazar gölüne dökülür. Moskova kanalıyla birleşir ve genişliği 230 metre olur. Volga nehrinin yatağı üzerinde beş adet baraj bulunur. Bu barajlardan Volgograd barajı dünyadaki belli başlı hidroelektrik santrallerden biridir. Volga nehri kışın 3 ay boyunca donar. Bu yüzden kara ulaşımı da sağlanır. Bu nehrin kıyılarında Rusya’nın önemli limanları bulunur. Bunlardan bazıları Gorki, Kazan ve Volgograddır. Havza alanı 1.360.000 kilometre karedir. Debisi ise saniyede 8.060 metreküptür. Volga nehri Rusya’daki Volgograd, Kazan, Tataristan, Saratov, Nijniy, Novgorod ve Astrahan şehirlerinden geçmektedir.

 Avrupa’daki Diğer Uzun Nehirler

  • Tuna Nehri (2860 m)
  • Ural Nehri (2428 m)
  • Dinyeper Nehri (2201 m)
  • Don nehri (1870 m)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu