Genel Kültür

Az Uyumanın Zararları Nelerdir

Uykusuzluğun insan sağlığına zarar verdiğini biliyor muydunuz? Gerektiğinden az uyunduğu zaman insanı öldürebileceğini. Az uykunun vereceği zararlara yönelik sizlere çeşitli bilgiler sunacağız.

Az uykuya maruz bırakılan hayvanlar üzerinde ölümcül sonuçlar doğurduğu gözlemlenmiştir. Uykusuzluktan dolayı insanlarında ölebileceği bilinmelidir. Hayatın bir çok noktasında uykusuz kalan insanların çeşitli sebeplerden ötürü öldüğü bilinmektedir.

Tıp dilinde Insomnia adı verilen kronik uykusuzluk, diğer kronik hastalıklara göre iki kat daha ölümcüldür. Uykusuz kalan birisinin 7 saatten az uyuması da ölüme sebebiyet olabiliyor. Uykusuzluğa bağlı olarak hastalıklara yakalanma riski daha fazla olmaktadır. İnsanlar arasında en fazla vardiyalı çalışanlarda görülmektedir.

Uykusuzluk nelere yol açar

Uykusuz kalmak depresyon, yüksek tansiyon, diyabet hastalığına neden olur. kişiler genelde uyku vaktinde uyku apsesi denilen solunum rahatsızlığına yakalanabilirler.

Batı Virginia Üniversitesi’nde yapılan araştırma sonucunda günde 5 saatten az uyuyan kişilerde ölüm riski olduğu tespit edilmiştir. İnsanların günlük olarak 8 saat uyumaları gerektiği açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu