Genel Kültür

Azrail En Son Kimin Canını Alacak

Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de belirttiği gibi “Külli nefsin zâikatü’l-mevt”, yani “Her nefis ölümü tadacaktır.” Her nefis ölümü tadacaktır. Bunun üzerine bilmeliyiz ki insanlar olsun melekler olsun bunu tadacaktır. Alemlerin efendisinin ol demesi ile her şeyin olması mümkündür. Azrail ölüm meleği olarak cinlerin, meleklerin, insanların canını alması ile birlikte sıra kendisine gelecektir.

Hz. İsrafil Sur borusunu üflemesi ile Yemen üzerinden yumuşak bir rüzgar dünyayı saracaktır. Kalbinde imam ve Allah korkusu olanlar hariç herkesin ruhunu kabzedecektir denir. Sur borusu üflendiğinde yer gök titreyecektir. Peygamber Efendimiz o anı “Çocuğu olan Anneler çocuğunu unutacaktır” sözleri ile anlatmıştır. Allah’ın rahmetinin sadece yüzde birinin yeryüzüne, geri kalan yüzde 99’u ise kıyamet gününe ayrılmıştır.

Allah, Azrail’i yanına çağırarak “Ey Azrail yaratılanlar arasında kim hayatta kaldı” Azrail bunun üzerine cinlerin, meleklerin ve insanların öldüğü söyleyecektir. “Ey Azrail yarattıklarım arasında kimler hayatta kaldı” Azrail cevap verecek “Cebrail, Mikail, İsrafil ve karşında duran kulun dışında kimse kalmadı” Allah emredecek “Cebrail’in ruhunu kabzet ey ölüm meleği” bunun üzerine Azrail, Cebrail’in ruhunu kabzedecek ve Allah’ın huzuruna çıkacak. Allah o’na Mikail’in ve İsrafil’in de ruhunu kabzetmesini söyleyecek. Azrail bu emride yerine getirdiğinde Allah’ın karşısına çıkacak…

3 büyük meleğin de canını kabzeden Azrail Allah’ın huzuruna çıktığında Allah O’na tekrar soracak “Ey Azrail ! Yarattıklarım arasında kimler hayatta kaldı” Azrail sadece kendisinin kaldığını belirtecek ve Allah Azrail’e şu emri verecek:

“ÖL ! EY ÖLÜM MELEĞİ”

Azrail Ölümü tadarken Allah’a son sözünü diyecek “Ey Azamet ve İzzet sahibi Rabbim. Eğer ölüm sarhoşluğunun bu kadar can yakıcı olduğunu bilseydim, Sen’den kullarının ruhlarını kabzettiğim için af dilerdim”

ve Azrail’de ölür. Allah tek başına kalır. Bütün Kainatta Allah’tan başka hiç bir varlık kalmamıştır. Ne bir Melek, Ne bir canlı. Allah dünyaya dönüp bakar. Dünya tam bir harabe içindedir. Taş üstünde taş kalmamış ne iniş ne de çıkışlı bir yol kalmıştır. Ve der ki “Ey Dünya ! Nehirlerin nerede ? Ağaçların nerede ? Denizlerin nerede ? Sarayların nerede ? Kralların ve Kralların çocukları nerede ? Benim çeşitli nimetlerimle yaşayan fakat benden başkasına ibadet edenler nerede ?”

Kaynakça
http://www.niyorktayms.com/tr/2013/07/18/azrailin-olum-melegi-secilmesi-kiyamet-ve-azrailin-olumu/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu