Genel Kültür

Bağımsızlık Sembollerimiz Nelerdir

Her milletin ve ülkenin kendisine özgü bağımsızlık sembolleri vardır. Semboller o ülkenin inançlarına göre değişebilir. Türk milletinin bağımsızlığını ifade eden semboller oldukça değerlidir.

Türk Bayrağı: Bağımsızlığını üstündeki al kırmızı renkten almıştır. Şehitler ve gazilerimizin yıllar boyunca verdiği mücadele sonucunda göklere çekilen bayrak olmuştur. Bayraklar her ülkenin bağımsızlığını ve hakimiyetini sergilediği gibi Türk milletinin manevi değerlerindendir. Kırmızının üstüne ak ay ve yıldız ile süslenmiştir. Ayakla basılan yerlere koyulmadığı gibi resmi tören dışında kullanılmaz.

İstiklal Marşı: Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan bağımsızlık marşımızdır. Türk milletinin tarih boyunca yaşadığı zorlukları ve vatanlarına nasıl bağlı olduklarını anlatır. Türk milletinin özgürlüğü geleceğe bağlılığını anlatan şiirlerdendir. Yarışmaya 724 şair katılmasına rağmen Mehmet Akif Ersoy’un ele aldığı şiir seçilmiştir.

Türk Lirası: Ülkemizin bağımsızlığını gösteren sembollerdendir. Kendi paramız ve sınırlarımız içersinde geçerli olan Türkiye Cumhuriyeti para birimi Türk Lirası olmasıdır.

Cumhurbaşkanlığı Forsu: Bağımsızlığı ve tarih boyunca kurulan devletleri en güzel şekilde simgeleyen forstur. Tarihte kurulmuş 16 büyük Türk devletini simgeler. Ortasında bulunan güneş ise Türkiye Cumhuriyetinin simgesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu