Genel Kültür

Bakır Neden İlk Kullanılan Madendir

İnsanoğlu yeryüzünde hayat bulmasıyla birlikte araştırmaya merak etmeye başlamıştır. İlk insanlar doğada bulduklarını kullanma çabasına girmişlerdir. Tesadüflerle birlikte çeşitli madenler bularak bunları araç-gereç yapmak için kullanmışlardır. Yaptıkları araçlar odğada ilk buldukları madenlerle olmuştur.

Hayatlarını kolaylaştırmak için yapılan araç ve gereçler kolaylık getirmiştir. Bu sayede insanlar bilim ve teknoloji alanında ilerlemeler elde etmiştir. Tarih öncesi devrinde insanlar taşlardan yararlanmış, maden devrinde madenleri bularak keşfetmeye başlamış, yazının icadı ile yeni bir dönüm noktası başlamıştır.

İnsanlar yazıyı bulmaları ile maden devrinden çıkmışlardır. Tarihte ilk maden olarak bakırı kullanmışlardır. Bakır yatakları Sina, Mısır ve Kıbrıs’ta bulunarak bunlar kullanılır olmuştur. yaşayan ilk insanlar bakır yataklarını keşfini yaparak ulaşmışlardır.

Tarih öncesinde insanların en çok bakırı kullanmalarının sebebi doğada saf halde bulunmuş olması ve işlenme kolaylığıdır. Silah yapımından tunç elverişli olması bakırın yerine yeni madenlerin almasına neden olmuştur. Tunç elde edilmesi için bakır ve kalay madenleri birleştirilerek elde edilir hale gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu