Genel Kültür

Bakteri ve Mantarların Ortak Özellikleri

Bakterilerin incelenmesi için güçlü mikroskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bakteriler küçük canlılar olduğundan dolayı araştırmalarını tarihte ilk kez 1680 yılında Antonie van Leeuwenhoek tarafından yapılmıştır. Hollandalı tüccarın merakı her geçen gün artmıştır. Gözle görülmeyecek kadar küçük olmaları araştırmasına engel olmamıştır. Bazılarının büyülükleri otpu iğne başı büyüklüğünde olup mercek sayesinde 200 kez büyütebiliyordu.

Bakteriler ne bitki ne de hayvana benzetilmiştir. Canlılar bitkiler ve hayvanlar alemi olarak ayrılırdı. Bu canlı türleri birbirlerine yakın olmaktaydı. Hücrelerin iç yapısını incelemek için çok daha güçlü mikroskoplara ihtiyaç duyuldu. Bunların geliştirilmesi ile yapılan incelemeler sonucunda bakteri ve mantarlar arasındaki ortak özelliklere yönelik sonuçlar görüldü.

Sınıflandırmaya göre bakteriler bütün hayvanların, bitkilerin tek hücrelilerin toplandığı ökaryot üst aleminden bir prokaryot üst aleminden üyeleri sayıldığı öğrenilmiştir.

Bakteriler ikiye bölünerek çoğalmaktadır. Bakterilerin çoğalmasında 15 saat içinde 1 milyon bakteri üreyebileceği bilinmektedir. Büyüme ve gelişmeler oldukça hızlı şekilde sağlanır. hem ortamdaki besinler bir koloniye yetmemeye başlar ve bakterilerin üremesi sonucunda çıkan asitler üremelerini durdurur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu