Genel Kültür

Bal Bal Demekle Ağız Tatlanmaz

İnsan her zaman başarılı ve mutlu olmak ister. Birçok iş yapar olumlu yada olumsuz sonuç alır ama daima güzel sonuçlara ulaşmak için çalışır. Her insan başarılı olmak ister ama başarı için sadece istemek yeterli olmuyor. Her daim başarıya ulaşan kişiler istemekle yetinmeyip harekete geçen kişilerdir.

Kişi ne yapmak istiyorsa o işte başarılı olmak için emek sarfetmesi, alın teri dökmesi gerekir. Kolay yoldan başarılı olmak diye bir durum yoktur, hayat bize birçok kez fırsatlar sunar. Bizim yaptığımız yanlışlar istiyoruz, sözle dile getiriyoruz ama gerçekleştirmek için ne bir adım ne de bir emek sarfediyoruz.  Bir işte başarılı olmak istiyorsanız ilk adımı atın. En basit bir örnekle açıklamak gerekirse bir öğrenci üniversiteyi kazanacağını sürekli olarak dile getiriyor, ancak hiçbir çalışma yapmıyor, emek harcamıyor o halde sınavı kazanmasını beklemek biraz saçma olur.

Kişi bir işi başarmak istiyorsa çalışmalı, emek vermeli onun için çabalamalıdır. Bu durumları en iyi açıklayan birkaç söz vardır. Örneğin, lafla peynir gemisi yürümez, bal bal demekle ağız tatlanmaz. Çünkü önemli olan sözü söylemek değil uygulamaya dökebilmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu