Genel Kültür

Balık Baştan Kokar Atasözünün Anlamı

Eskiden yeniye doğru söylenen sözler nasihat değeri taşıyanlar oldukça güze anlamlar barındırmıştır. Atalarımız tecrübeye, yaşama dayanarak çeşitli sözler dile getirmiştir. Sözler yerinde olduğu zaman anlam katarak ders çıkarmamızı sağlar olmuşlardır. Balık baştan kokar sözünde mecaz anlam taşıyarak anlam kazandırmışlardır.

Toplumsal yaşamımızda çeşitli olaylar yaşanır. Yönetenler ve yönetilenler olmak üzere insanların yaşamları etkilenir. Okul, iş, aile hayatında her zaman rastlarız. İş yaşamında sıkça yaşanacak durumlardan birisi ön plana çıkar. İdareciler olarak bilinen yöneticiler yaptıkları başkalarının da yapmasına neden olur. İşini ihmal ederse, çalar çırparsa eğer yanındakilerde aynısını yaparlar. Düzenin bozulmasına herkesin çalmasına çırpmasına neden olur.

Kamu alanında başta bulunan müdürün rüşvet alması diğer çalışanların da almasına neden olur. Davranışları hatalıysa eğer sık sık o hatalara rastlanır. Diğerlerinin de bozulması muhtemel olup görülür. Kötü bir yönetici tarafından yönetilen yerde verim beklenemez. Sağlıklı ve düzenini koruyan toplum için idareciler yönetmeli, güvenilir, doğru olduklarını daima göstermeleri gerekir. Bugün yönetici birisi yapacağı onun altında bulunanlarda aynısın yapar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu