Genel Kültür

Barış ile ilgili Kompozisyon

Barışın olduğu topraklar birbirlerine zarar vermeden yaşamlarına devam ederler. İnsanlar elindekilerle idare etmesini bilerek başkalarının sahip olduklarını istemez, hırslarının kurbanı olmazlar. Barışın hakim olduğu toplumlarda insanların içinde korku yoktur. İnsanlar mutlu, huzurlu ve üretken şekilde çalışırlar.

Günümüzde insanların çıkarları doğrultusunda hareket etmeleri birbirlerine zarar vermektedir. En iyi örneklerinden birisi 20. yüzyılda yaşanmış I. Dünya Savaşı olmuştur. İnsanlar daha çok toprak, hakimiyet ve güç istediğinden milyonlarca insan ölmüştür. Ülkeler gelişeceği yere gerilemiş artık verimli milletlere sahip olamamışlardır. Kocasız eşler, babasız çocuklar yaşamlarını sürdürmüştür. Vatan topraklarını korumak isteyen kadınlar ise kahramanlıklar gösterişlerdir. Geçmiş tarihlere baktığımızda çocuklar dahi savaşların kurbanı olduğudur.

Dünya barışının sağlanmış olması tüm insanlığın rahat, huzurlu ve insan haklarından yararlanmasına olanak sağlar. Barış sadece devletler arasında olmamalı insanlar arasında da olmalıdır. İki insanın küs olması huzursuzluk çıkartarak insanları rahatsız edebilmektedir. Birbirlerine gösterdikleri bağlılıklar sayesinde rahat yaşam sürdürebilir olurlar. Barışçıl bir dünya için el ele vererke bu yolda birlikte mücadele etmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu