Genel Kültür

Başak Takımyıldızı Hakkında Bilgi

Başak takımyıldızları birbirlerine parlak ve yakın olmaktadır. Gökyüzünde görebileceğiniz en parlak yıldızlardan olmaktadır. Tarih boyunca araştırmalarda 88 takımyıldızı Dünya’dan görülmüştür. Keşfedilen takımyıldızlarına çeşitli adla verilmiştir. Bunlardan birisi Başak takımyıldızı olmaktadır.

Gökyüzünde bulunan ikinci büyük takımyıldızıdır. Terazi, Başak batısında yer alıyor, Aslan burcu’da doğusunda bulmaktadır. Çoban ve Koma takımyıldızlarına göre kuzeyinde bulunur. Takım yıldızı bakımından ismini köken olarak Latince’den almıştır.

Başak takımyıldızında yıldız şunlardır: Alpha Virginis (Spica), Beta Virginis (Zavijava), Gama Virginis (Porrima), Delta Virginis (AUVA), Epsilon Virginis (Vindemiatrix), Eta Virginis (Zaniah), Iota Virginis (Syrma), Mu Virginis (Rijl ark Awwa) ve Zeta Virginis (HEZE).

Mitoloji
Başak takımyıldızı ile ilgili çeşitli mitolojik bilgiler olmaktadır. Bunlar tanrıçaları temsil ettiği düşünülmüştür. Babiller döneminde Ishtar tanrıçasına bağlı olduklarını düşündüler. Zeus ve kızı Astra’yı işaret etmektedir. Romalılar bunlardan dolayı taçlarını başaktan yapmışlardır. Tarih boyunca liderler taçlarını başaktan meydana getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu