Genel Kültür

Bilim ve Teknoloji Sesin Yansıması Olayından Nasıl Faydalanır

Sesin incelemesini yapan bilim dalı akustik’tir. Gürültünün azalması sesin yankılanmasından soğrulmasına kadar uyumsuzlukları ortadan kaldırmak için kontrol altına tutar. Akustik biliminin diğer bilim ve teknolojilerle birlikte hareket ederek çalışmalar sağlar.

Akustik ortamlarının olmaması zayıf ve gürültülü ortamların oluşmasına sebep olur. örneğin Antalya’daki Aspendos Antik Tiyatrosunda akustik özellikleri vardır. Mimar Sinan tarafından ustalık eseri olan Süleymaniye camisinin yapımında uygulanmıştır. Sinema ve tiyatro salonlarında ses doğru şekilde yankılanması için akustik özellikleri kullanılır.

Ultrasonik ses alanında saniyede 20.000’den fazla titreşime sebep olmasına denir. Ses günlük hayatımızda çeşitli teknolojik aletleri sayesinde kullanılmaktadır. Sesler insan kulağı tarafından duyulmayacak kadar düşüktür.

Ultrasonik sesleri genelde hayvanlar kendi aralarında iletişimde kullanır. Kedi, köpek ve yunuslar ultrasonik sesleri duyabilecek kulak yapısına sahiptir. Ses çıkartabildikleri gibi bunların kullanımını sağlayabilirler. Seslerin etkisi doğrultusunda çeşitli canlılar arasında iletişim kurulması sağlanıyor.

Ultrasonik sesler sağlık alanında teşhis ve tedavide kullanılır. Kalp, tümör, böbrek taşı, safra kesesi gibi rahatsızlıkların tespit edilmesinde kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu